RDW keurt Tesla’s FSD Supervised goed
Tesla Model 3 Highland 2024

RDW keurt Tesla’s FSD Supervised goed

Na anderhalf jaar testen heeft de RDW Tesla’s zelfrijdsoftware (FSD Supervised) op 10 april goedgekeurd. Nederlandse bestuurders van Tesla’s mogen in als eerste in Europa de software gebruiken om zonder handen aan het stuur van A naar B te rijden. Daarmee komt een van de meest geavanceerde AI-systemen de Nederlandse weg op.

FSD Supervised

Recente Tesla’s kunnen nu o.a. zelfstandig op de snelweg rijden, afslagen nemen maar ook door woonwijken rijden, rotondes nemen, stoppen voor verkeerslichten en voorrang verlenen. FSD Supervised is echt wat anders dan Tesla’s Autopilot. Voorheen kon het systeem veel minder en moest je als bestuurder altijd om de pakweg 20 seconden even het stuur vastpakken om te bewijzen dat er een (levend) persoon achter het stuur zit.

Nog steeds Level 2

De RDW benadrukt dat de versie die hier gebruikt gaat worden anders is dan die in de VS. Het is ook geen volledig autonoom systeem. De bestuurder wordt gemonitord door een camera bij de achteruitkijkspiegel en het systeem wordt uitgeschakeld als het ziet dat je niet aan het opletten bent. Een boek lezen of op je laptop werken terwijl je auto je naar kantoor of klant brengt is er dus niet bij. De auto zal dan het systeem uitschakelen en je “straffen” door het een tijdje onbruikbaar te maken.

Het blijft daarmee een geavanceerd Level 2-systeem (geen Level 3 zoals deze Mercedes) en je blijft als bestuurder verantwoordelijk. Het werkt bovendien alleen met hardwareversie 4 (HW4), omdat oudere on-board hardware, bestaande uit camera’s en computers, onvoldoende resolutie en rekenkracht biedt. Daarmee zijn oudere Tesla’s bij voorbaat al ongeschikt, wat hun eigenaren niet blij stemt, want het is ze wel beloofd.

Voorlopig alleen in Nederland

De RDW is een instantie die een Europese typegoedkeuring mag afgeven en zal een aanvraag indienen voor gebruik van dit systeem in de EU. De lidstaten van de EU moeten vervolgens stemmen  voor de Europese goedkeuring.

Even naar de vakantiebestemming rijden is er nu dus nog even niet bij. Maar wellicht verandert dat snel de komende tijd. De RDW kan de goedkeuring ook intrekken als blijkt dat er in de praktijk onveilige situaties ontstaan zoals in de VS, waar zoals gezegd met een andere versie rondgereden wordt.

Zo werkt FSD Supervised

In de onderstaande video rijdt Mark Klaver van Autoweek met een zelfrijdende Tesla Model Y door Amsterdam. Daar zie je dat het AI-systeem best netjes maar zeker nog niet foutloos rijdt. Zo stopt de auto o.a. bij een stoplicht dat uit staat (7m35) en rijdt de auto een fietspad op (49m20). Maar het zijn wel bijzondere randgevallen, zgn. “edge cases”. Toont wel aan dat je er nog niet 100% op kan vertrouwen, en het zal nog een paar updates vergen voordat we in kunnen stappen bij een Robotaxi.

De software gaat 99 euro per maand kosten, omdat Tesla in de VS 99 dollar per maand vraagt voor een abo op de zelfrijdfuncties.

Advertentie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *